Škrábadlá pre mačky

Informácie

Zľavnené produkty

Škrábadlá pre mačky

Škrabadlá pre mačky

Škrabadlá pre mačky sú základným vybavením do každej mačacej domácnosti, ktoré mačkám prinášajú nielen zábavu, ale sú pre nich aj nenahraditeľné z pohľadu zdravia a spokojnosti. Môžu byť aj skvelým miestom pre odpočinok. Prečo škrabadlo pre mačku zakúpiť a na čo si treba dávať pozor?

Prečo si zakúpiť škrabadlo pre mačky?

Mačk...

Škrabadlá pre mačky

Škrabadlá pre mačky sú základným vybavením do každej mačacej domácnosti, ktoré mačkám prinášajú nielen zábavu, ale sú pre nich aj nenahraditeľné z pohľadu zdravia a spokojnosti. Môžu byť aj skvelým miestom pre odpočinok. Prečo škrabadlo pre mačku zakúpiť a na čo si treba dávať pozor?

Prečo si zakúpiť škrabadlo pre mačky?

Mačky žijúce vonku si pazúriky obrusujú o stromy, ale tie žijúce v interiéri o túto možnosť prichádzajú. Pokiaľ neurčíte mačke miesto na škrabanie, nájde si ho sama, najskôr v podobe vášho gauča alebo koberca. Škrabadlo pre mačky podstatne zvýši mačaciu spokojnosť a zároveň ochráni váš nábytok pred zničením. 

Dôvody na obstaranie škrabadla pre mačky

 • Ideálne miesto na hru aj na odpočinok.
 • Škrabadlo patrí do základnej výbavy každej mačky.
 • Zapojenie všetkých mačacích inštinktov.
 • Udržanie mačky v kondícii.
 • Možnosť brúsenia pazúrikov.
 • Pekný doplnok do bytu.

Prečo mačka škriabe?

Brúsenie pazúrikov je pre každú mačku veľmi dôležité. Mačky si škriabaním označujú svoje teritórium. Počas škrabania vypúšťajú feromóny, ktoré ostatným mačkám hovoria, kto je pánom domu. Škrabanie je ale dôležité na zbavenie sa starých vrstiev pazúrikov. Túto činnosť robia inštinktívne, škrabanie mačku len tak neodnaučíte. Preto je vhodné sa tomuto správaniu prispôsobiť a zaobstarať potrebné vybavenie – škrabadlo pre mačku.

Škrabadlá pre mačky a ich základné typy

 • Rohové škrabadlá pre mačky nezaberajú veľa miesta a nie sú ani také nápadné ako ostatné druhy. Pripevňujú sa k rohu múru a slúžia len na škrabanie.
 • Závesné mačacie škrabadlá sú tiež nenáročné na priestor, väčšinou neobsahujú iné hracie prvky okrem prvku na škrabanie. 
 • Mačacie stromy a preliezačky disponujú veľkým množstvom hracích prvkov, ako sú závesné hračky, búdy, tunely, šplhacie stĺpy alebo odpočívadlá.
 • Škrabacie valce patria medzi základné mačacie škrabadlá. Môžete sa stretnúť s variantom iba so sisalovou nohou stojacou na základni, prípadne aj so závesnou hračkou, odpočívadlom alebo aj úkrytom v podobe domčeka.

Ako vybrať ideálne škrabadlo pre mačku?

Keď vyberáte škrabadlo pre mačku, zohľadnite jej plemeno, veľkosť a hmotnosť v dospelosti, ale aj samotnú osobnosť konštrukcie. Každá mačka má iné nároky na pohyb. Niektoré milujú tráviť veľa času vo výškach, iné sa zase rady schovávajú. Vezmite do úvahy aj vek vašej mačky, pre starších jedincov zvoľte skôr bezpečnejšie škrabadlo pre mačky, ktoré sa dá umiestniť nižšie k zemi. Zamerajte sa teda hlavne na:

 • Veľkosť, vek a aktivitu vašej mačky.
 • Ako veľký priestor pre škrabadlo máte.
 • Materiál, z akého je vyrobené.
 • Kvalitu spracovania.
 • Hracie prvky, ktoré obsahuje.

Škrabadlá pre mačky podľa veľkosti maznáčika

Veľkosť škrabadla pre mačky je veľmi dôležitá. Najhlavnejším parametrom je výška plochy na škrabanie. Počas brúsenia pazúrikov sa mačky rady preťahujú, preto potrebujú natiahnuť labky čo najvyššie. Pre menšie plaché mačky zvoľte na začiatok radšej škrabadlo menšie, veľká konštrukcia zaberajúca polovicu obývacej izby by ich mohla skôr vydesiť. Tvrdším orieškom bývajú škrabadlá pre veľké mačky. Pri ich výbere dbajte obzvlášť na kvalitu konštrukcie.

Ak máte doma malé mačiatko naučte ho využívať škrabadlo pre mačku čo najskôr. Stane sa tak prirodzenou súčasťou jeho života a vy tak ochránite svoju pohovku, koberec a závesy, na ktoré by sa inak váš maznáčik určite časom zameral.

Rozmery škrabadla pre mačky podľa priestoru

To, aké majú škrabadlá pre mačky rozmery, závisí nielen od veľkosti mačky, ale aj od vašich priestorových možností.

Škrabadlo pre mačky do menších priestorov

V prípade menších priestorov sa hodí zakúpiť škrabadlo pre mačky na stenu, ktoré sa dá primontovať na stenu a nezaberá toľko miesta. Prípadne sa nebojte zvoliť škrabacie valce pre mačky, ktoré ponúkajú väčšiu variabilitu hracích prvkov.

Veľké škrabadlá pre mačky do veľkých priestorov

Ak naopak nemáte o priestor núdzu, určite sa pozrite na naozaj veľké škrabadlá pre mačky, medzi ktoré radíme aj pestré a zaujímavé mačacie stromy a preliezačky. Tie sú pre mačky naozajstným rajom. Navyše tieto mačacie škrabadlá môžu byť aj pre vás zaujímavým interiérovým doplnkom.

Aký materiál škrabadla pre mačky zvoliť?

Je veľmi dôležité, aby škrabadlá pre mačky boli vyrobené z odlišných materiálov, než ktoré máte po byte. Najčastejšie nájdete v ponuke kombináciu plyšu a prírodného sisalového povrazu.

Plyš býva miestom určeným na odpočinok, aby bol poobedňajší šlofík pre mačku čo najviac pohodlný.

Sisal sa využíva na miestach, kde mačka šplhá alebo kde má dostatok priestoru na škrabanie. Svojím povrchom pripomína stromovú kôru, ktorá je na obrusovanie pazúrikov ideálna. Môžete sa stretnúť so sisalovým lanom, ktoré je obmotané okolo pevnej časti škrabadla pre mačky, alebo so sisalovým kobercom, ktorého veľkou výhodou je jednotný povrch.

Kobercovina je ďalším a najčastejším materiálom pre mačacie škrabadlá. Kobercovinu majú mačky veľmi rady, avšak je potrebné počítať s tým, že nespoznajú rozdiel medzi klasickým kobercom a kobercovinou na škrabadle. Tento materiál sa teda viac hodí do obydlia, kde sa klasické koberce nevyskytujú.

Drevo je najčastejším materiálom využitým na konštrukciu mačacieho stromu a býva to drevo ako táké alebo drevotrieska. Stretnúť sa ale môžete aj s netradičnými materiálmi. Príkladom môže byť kartónové škrabadlo pre mačku, u ktorého je celá konštrukcia vyrobená z tvrdeného kartónu.

Je už mačacie škrabadlo značne opotrebované? Časti so sisalovým povrazom sa dajú ľahko nahradiť. Jednoducho kúpte nové sisalové lano a škrabadlo s ním znova omotajte.

Škrabadlo pre mačky a kvalita spracovania

Nech už vyberiete akékoľvek škrabadlo pre mačky, uistite sa, že je jeho konštrukcia dostatočne stabilná, aby si mačka pri jeho používaní neublížila. Mačky škrabadlo využívajú aj na hru, preto by jeho jednotlivé prvky mali byť dostatočne odolné a mali by vydržať aj divokú hru. Pokiaľ je váš mačací parťák obzvlášť aktívny, vyberte škrabadlo pre mačky po strop!

Hracie prvky a odpočívadlá pre mačky 

Pokiaľ bude škrabadlo pre mačky obsahovať aj zavesené hračky a skrýše v podobe tunelov či domčekov, budete rozvíjať aj lovecké inštinkty vášho maznáčika. Odpočívadlo pre mačku znamená bezpečné miesto, z ktorého môže pozorovať svoje okolie. Šplhanie po vysokých stromových preliezačkách zase mačke pomáha udržať sa vo forme. Čím viac hracích prvkov škrabadlá pre mačky obsahujú, tým viac variabilnej zábavy mačke prinášajú.

Ak váš domáci maznáčik nové škrabadlo pre mačky ignoruje kúste zakúpiť lákavé hračky pre mačky a rozmiestnite ich na škrabadlo. Ovoňané škrabadlo sa stane neodolateľným miestom, a pokiaľ mačke ukážete, ako ho môže používať, určite si ho obľúbi. Na nalákanie môžu poslúžiť aj spreje obsahujúce feromóny pre mačky

Kam škrabadlo pre mačku umiestniť?

Škrabadlo pre mačku umiestnite ideálne na miesto, kam má mačka bezproblémový prístup a zároveň tam, kde nebude prekážať. Obľúbeným miestom je priestor pred oknom, aby mohla pozorovať dianie vonku. Pokiaľ má mačacie škrabadlo aj odpočívací priestor, nebojte sa ho umiestniť v blízkosti kúrenia, mačky odpočinok v teple zbožňujú.

Viac

Škrábadlá pre mačky 33 produkty

na stranu
Zobraziť 1 - 12 z 33 položiek
Zobraziť 1 - 12 z 33 položiek